Sommarhälsning från SMC

Vi önskar alla våra medlemmar och motorcykelvänner en riktigt härlig sommar fylld av fina vägar, trevliga fikastopp och många säkra mil på två hjul.

Kansliet håller öppet som vanligt under hela sommaren, men eftersom vi går på semester omlott kan det periodvis bli något längre svarstider än vanligt. Vi gör självklart vårt bästa för att hjälpa dig så snart vi kan och tackar för ditt tålamod.

Ta hand om er, kör försiktigt och njut av sommaren – vi ses ute på vägarna! 


Växeln stängd torsdag och fredag

28 juli 2026

På grund av semestertider håller SMC växel stängt torsdag 30 juli och fredag 31 juli. Under dessa dagar går det därför inte att nå oss via telefon. Du är varmt välkommen att kontakta oss via e-post på info@svmc.se. Vi svarar så snart vi har möjlighet.

Gamla handledarskap kan hindra nya motorcyklister – kontrollera dina uppgifter hos Transportstyrelsen

24 juni 2026

SMC har under en tid fått signaler från medlemmar som nekats att bli handledare för privat övningskörning trots att de tidigare eleverna sedan länge tagit körkort eller avslutat sin utbildning. Bakgrunden är den så kallade 5–5-regeln, som innebär att en handledare får vara godkänd för högst fem elever samtidigt och att en elev stannar på din profil hos Transportstyrelsen i 5 år. Men det finns ett annat problem för vissa handledare som haft elever registrerade före den 1 februari 2012.

Åk till toppen