Nu deltar Sveriges MotorCyklister (SMC) i forskningsprojektet PTW Rider-in-the-Loop Simulation: Feasibility and Foundation, tillsammans med motoTec Labs och Chalmers tekniska högskola inom ramen för SAFER – Vehicle and Traffic Safety Centre vid Chalmers.
Projektet ska undersöka möjligheterna att etablera en avancerad simulatorplattform för motorcykelforskning i Sverige. Genom så kallad rider-in-the-loop-simulering kan forskare studera hur motorcyklister uppfattar, reagerar och fattar beslut i olika trafiksituationer – i en säker och kontrollerad miljö.
Målet är att skapa förutsättningar för framtida forskning om motorcyklisters säkerhet, särskilt i takt med att allt fler fordon utrustas med avancerade förarstödssystem och automatiserade funktioner.
I projektet kommer partnerna att:
- utvärdera olika simuleringsverktyg och tekniska lösningar,
- identifiera trafiksituationer med särskild betydelse för motorcyklisters säkerhet,
- definiera krav för framtida simulatorbaserade studier,
- skapa en grund för större forskningsprojekt inom motorcykelsäkerhet.
SMC bidrar med kunskap om motorcyklisters vardag, trafiksäkerhetsutmaningar och erfarenheter från verklig trafik. Genom samarbetet säkerställs att framtida forskning utgår från de situationer och risker som motorcyklister faktiskt möter på vägarna.
Projektet förväntas lägga grunden för ny forskningsinfrastruktur och stärka motorcykelsäkerhetsforskningen både i Sverige och internationellt.
Vi ser fram emot att bidra till ökad kunskap om motorcyklisters säkerhet och till utvecklingen av framtidens trafiksystem där även motorcyklisters behov och förutsättningar beaktas.