FIM Rallyt 2025 kommer till Skandinavien och Lillehammer i Norge

Den 9–11 juli 2025 går den 78:e upplagan av FIM Rallyt av stapeln i fantastiska Lillehammer, Norge! Detta prestigefyllda evenemang, under ledning av Internationella motorcykelförbundet (FIM), samlar tusentals motorcyklister från över 30 länder för att fira hojåkning, kulturell mångfald och gemenskap. 

Sedan 1936 har detta "världsmästerskap i touring" förenat motorcyklister för att dela passion, tävla om längsta körsträcka och största deltagarantal, och skapa vänskapsband över nationsgränser.

I år kommer du kunna njuta av spännande uppträdanden, få guidade utflykter i Norges fantastiska landskap och upplev lokal kultur och traditioner, inklusive mat och dryck.

Håll utkik efter mer information som släpps under vintern!

Vi ses i Lillehammer 2025!






Förslag: Tillåt motorcyklar i bussfiler i Jönköping

06 mars 2026

I Jönköping har ett politiskt förslag lagts om att tillåta motorcyklar i bussfiler för att förbättra framkomligheten i stadstrafiken. Förslaget kommer från två moderata kommunpolitiker som menar att åtgärden kan minska trängseln och bidra till ett mer effektivt utnyttjande av väginfrastrukturen.

Antalet stulna motorcyklar minskar – men allt fler försvinner spårlöst

24 februari 2026

Antalet stulna motorcyklar i Sverige fortsätter att minska. Under 2025 efterlystes 926 motorcyklar, jämfört med 1 122 året innan. Det motsvarar en minskning med 17 procent, enligt Larmtjänsts Årsrapport 2025. Trots den positiva utvecklingen finns en oroande trend: en allt större andel av de stulna motorcyklarna återfinns aldrig.

Åk till toppen