Förslag: Tillåt motorcyklar i bussfiler i Jönköping

I Jönköping har ett politiskt förslag lagts om att tillåta motorcyklar i bussfiler för att förbättra framkomligheten i stadstrafiken. Förslaget kommer från två moderata kommunpolitiker som menar att åtgärden kan minska trängseln och bidra till ett mer effektivt utnyttjande av väginfrastrukturen.

Trafikstockningar vid infarter och i centrala delar av staden är ett återkommande problem, särskilt under rusningstid. Samtidigt väntas trafiken påverkas ytterligare när Norra Strandgatan stängs av under en längre period. Motionärerna lyfter därför fram möjligheten att låta motorcyklar använda bussfiler som en relativt enkel åtgärd som kan förbättra trafikflödet.

Enligt Sveriges Motorcyklister, SMC, finns redan i dag exempel där motorcyklar får köra i kollektivtrafikkörfält. I Stockholm har detta varit möjligt i flera decennier och på ett antal gator.

– Det man ska tänka på när man kör som motorcyklist i bussfilen är att man håller sig i bussfilen. Det brukar vara en heldragen linje och den ska man respektera, säger Dominique Faymonville från SMC i artikeln.

Internationellt finns också liknande lösningar. I Norge är det generellt tillåtet för motorcyklar att använda bussfiler, även om kommunerna har möjlighet att göra lokala undantag.

SMC menar att motorcyklar kan vara en del av lösningen i diskussionen om framkomlighet i städer. Motorcyklar tar mindre plats än bilar och kan bidra till att minska trängseln i trafiken.

Det är samtidigt viktigt att lokala förutsättningar vägs in när sådana lösningar övervägs, så att kollektivtrafikens framkomlighet inte påverkas negativt.

Läs hela artikeln här.


Rapportera rullgrus - för alla hojåkares skull

15 juni 2026

Löst grus orsakar många MC-olyckor och stora kostnader. SMC vill att väghållare åläggs att snabbt och systematiskt ta bort grus efter vintersäsong och vägarbeten. En enkel åtgärd som direkt ökar trafiksäkerhetern. 

Vad kostar trafiksäkerhet – och vad kostar det att låta bli?

10 juni 2026

Den 2 juni deltog SMC i SAFER Research Day i Göteborg, där forskare, myndigheter, näringsliv och trafiksäkerhetsorganisationer samlades för att diskutera en central fråga: Vad kostar trafiksäkerhet – och vad kostar det att inte investera i den?

Ride To Work Day imorgon den 9 juni!

08 juni 2026

Varje år, den andra tisdagen i juni, arrangerar FEMA den årliga ”Ride To Work Day” där motorcyklister över hela Europa uppmuntras att ta motorcykeln till jobbet. FEMA vill med detta uppmärksamma oss motorcyklister där motorcykeln är ett effektivt och miljövänligt transportalternativ, och synliggöra oss i trafiken. Vilken motorcykel kommer du köra imorgon?

Åk till toppen