Nu öppnar anmälan till FIM Motocamp 2025

Häng med till charmiga Luçon den 6–9 augusti för ett unikt internationellt mc-äventyr med tältliv, gemenskap och spännande utflykter. 

Nu öppnar anmälan till FIM Motocamp 2025

FIM Motocamp är det lite mindre alternativet till FIM-rallyt – med samma värme, glädje och kärlek till motorcyklar. Upptäck nya platser, träffa likasinnade från hela Europa och delta i traditionsenliga aktiviteter som nationsparad och klubbkamp. Anmäl dig senast 7 maj – och glöm inte tältet!


Dags att ställa undan hojen? Så vinterförvarar du din MC!

16 oktober 2026

För många motorcyklister börjar det bli dags att ställa undan hojen för säsongen. Men hur ser du egentligen till att den mår bra under vintervilan? I vår film delar Johan Tengnér, servicechef på Ducati Sverige-Norge, med sig av värdefulla tips om vad du bör tänka på inför vinterförvaringen. Med några enkla förberedelser ger du din motorcykel de bästa förutsättningarna för en härlig start på nästa MC-säsong!

Vad som gjorts och vad som gäller angående ELV

13 oktober 2026

Sedan ELV-förordningen om uttjänta fordon först presenterades har Nätverk på gemensam väg, som SMC är en del av, arbetat intensivt i fordonsägarnas intresse. Med det slutgiltiga förslaget slipper vi mycket oro, men måste vara fortsatt uppmärksamma.

Upptäck Marocko och Atlasbergen med SMC Travel!

12 oktober 2026

Följ med SMC Travel på ett äventyr genom Marockos mäktiga Atlasberg, längs slingrande bergsvägar, färgstarka byar och vidare mot Saharas utkant. En resa fylld av körglädje, storslagna vyer och spännande upplevelser. Nu finns bara en plats kvar!

Åk till toppen