Växeln är stängd torsdag och fredag
SMC:s växel är stängd torsdag 27 augusti och fredag 28 augusti. Under tiden når du oss via mail på info@svmc.se.
SMC har varit på besök hos SAFER – fordons- och trafiksäkerhetscentrum vid Chalmers i Göteborg.
SAFER samlar ett femtiotal partners från akademi, industri och samhälle för att tillsammans utveckla kunskap och forskning som bidrar till ett säkrare vägtransportsystem. Målet är att minska antalet dödade och allvarligt skadade i trafiken.
För oss på SMC är det viktigt att motorcyklister finns med när framtidens trafiksäkerhet utvecklas. Forskningen inom området handlar bland annat om samspelet mellan människa, fordon och trafikmiljö, hur olyckor kan förebyggas och hur risken för personskador kan minskas. Det finns också forskning specifikt kopplad till motorcyklister, exempelvis kring skyddsutrustning och hur kroppen påverkas vid en MC-olycka.
Som medlem i SAFER får SMC möjlighet att bidra med motorcyklisternas perspektiv, ta del av aktuell forskning och samverka med andra aktörer som arbetar för en säkrare trafikmiljö.
Tack SAFER för ett intressant och givande studiebesök!

SMC:s växel är stängd torsdag 27 augusti och fredag 28 augusti. Under tiden når du oss via mail på info@svmc.se.
SMC välkomnar Richard Anderberg som ny verksamhetsutvecklare. Med fokus på bland annat klubbverksamhet, touring och träffverksamhet vill han skapa fler möten mellan motorcyklister och göra det enklare att komma iväg på resor och träffar tillsammans.
SMC:s verksamhetsutvecklare Maria Wärnevall ska vidareutbilda sig inom turism och resor. Under 1,5 år studerar hon TRAC Turism- och resekonsult för att fördjupa sina kunskaper inom bland annat konferenser, event och resor.