SMC invald som medlem i SAFER – stärker motorcykelperspektivet i trafiksäkerhetsarbetet

Den 24 mars blev Sveriges Motorcyklister invald som medlem i SAFER – Vehicle and Traffic Safety Centre vid Chalmers. SAFER är en nationell samverkansplattform där akademi, industri och samhällsaktörer tillsammans driver forskning och innovation inom trafiksäkerhet. Målet är tydligt: att bidra till ett vägtransportsystem utan döda och allvarligt skadade.

För SMC är medlemskapet ett viktigt steg framåt.
Motorcyklister är en egen trafikantgrupp med andra risker, beteenden och förutsättningar än bilister. Trots detta saknas ofta motorcykelperspektivet i forskning och i bredare trafiksäkerhetsinsatser.

Genom SAFER kommer SMC att bidra med:

  • Praktisk kunskap och data från utbildningsverksamhet och förarbeteende
  • Expertis kring motorcyklisters risker och säkerhet
  • Ett användarperspektiv från 65 000 medlemmar över hela Sverige

Samtidigt ger medlemskapet i SAFER SMC möjlighet att:

  • Ta del av ledande forskning och innovation
  • Samarbeta med centrala aktörer inom trafiksäkerhet
  • Säkerställa att motorcyklister inkluderas tidigt i utvecklingen av nya lösningar, policyer och teknik

Genom medlemskapet i SAFER vill SMC stärka kopplingen mellan forskning och verkligheten på vägarna – för bättre trafiksäkerhet för motorcyklister är bättre trafiksäkerhet för alla.

– SAFER samlar några av de viktigaste aktörerna inom trafiksäkerhet i Sverige med ett brett internationellt nätverk. För oss är det en möjlighet att både bidra med vår kompetens och att tillsammans utveckla bättre och mer inkluderande lösningar för oss motorcyklister och alla andra medtrafikanter. En viktig dag för SMC och SAFER, säger Dominique Faymonville, SMC Public Affairs.

Vi ser fram emot att bidra till SAFER:s arbete och att utveckla nya samarbeten för säkrare vägar.

Länk til SAFER: https://www.saferresearch.com/


Rapportera rullgrus - för alla hojåkares skull

15 juni 2026

Löst grus orsakar många MC-olyckor och stora kostnader. SMC vill att väghållare åläggs att snabbt och systematiskt ta bort grus efter vintersäsong och vägarbeten. En enkel åtgärd som direkt ökar trafiksäkerhetern. 

Vad kostar trafiksäkerhet – och vad kostar det att låta bli?

10 juni 2026

Den 2 juni deltog SMC i SAFER Research Day i Göteborg, där forskare, myndigheter, näringsliv och trafiksäkerhetsorganisationer samlades för att diskutera en central fråga: Vad kostar trafiksäkerhet – och vad kostar det att inte investera i den?

Ride To Work Day imorgon den 9 juni!

08 juni 2026

Varje år, den andra tisdagen i juni, arrangerar FEMA den årliga ”Ride To Work Day” där motorcyklister över hela Europa uppmuntras att ta motorcykeln till jobbet. FEMA vill med detta uppmärksamma oss motorcyklister där motorcykeln är ett effektivt och miljövänligt transportalternativ, och synliggöra oss i trafiken. Vilken motorcykel kommer du köra imorgon?

Åk till toppen