Många stora leenden på gruseventet i Kungsberget

Fler och fler inser att när sommaren går mot sitt slut och luften blir lite svalare är det perfekt att lämna asfalten bakom sig och ge sig ut på grusvägarna för att möta hösten i dess fulla prakt. Och då passar en 3-dagars gruskurs i Kungsberget perfekt - en utvecklande och rolig inledning till höstens alla grusturer.

Så under tre dagar samlades över 70 motorcyklister  på Kungsberget för gruskörning, utveckling, gemenskap och äventyr. Det blev en härlig blandning av praktiska övningar, härliga grusturer, nya lärdomar och många skratt.

Många stora leenden på gruseventet i Kungsberget

Tre dagar när asfalten fick vänta

Grusäventyret på Kungsberget har börjat bli något av en tradition – och även i år väntade tre dagar med mycket motorcykelkörning, nya utmaningar och en hel del smutsiga hojar.

Dagarna varvades med träning och roliga övningar, tillsammans med härliga grusturer på vägarna runt Kungsberget. Deltagarna delades in efter erfarenhet och körvana, så att alla fick möjlighet att utvecklas från sin egen nivå. För några handlade det om att bli tryggare på löst underlag, för andra om att finslipa tekniken och våga utmana sig själva lite mer.

Men Grusäventyret handlade om betydligt mer än själva körningen. Under tre dagar samlades människor med samma intresse och mellan körpassen blev det gott om hojsnack, skratt, erfarenhetsutbyte, god mat och nya bekantskaper. Gemenskapen fortsatte från morgonens första kaffe tills hojarna parkerades för kvällen.

Och någon grusexpert behövde man definitivt inte vara. Här samsades olika erfarenheter, olika motorcyklar och olika ambitioner. Det gemensamma var nyfikenheten och lusten att köra – och förhoppningsvis åkte deltagarna hem lite tryggare på hojen, några erfarenheter rikare och med ett betydligt större leende än när de kom. Och antagligen lite smutsigare också...

Årets Grusäventyr blev helt enkelt tre dagar med mycket körning, utveckling, gemenskap och skratt.

Var du med i år vet du redan vad vi pratar om? Missade du det? Då kanske vi ses på gruset nästa år.


Vad som gjorts och vad som gäller angående ELV

13 oktober 2026

Sedan ELV-förordningen om uttjänta fordon först presenterades har Nätverk på gemensam väg, som SMC är en del av, arbetat intensivt i fordonsägarnas intresse. Med det slutgiltiga förslaget slipper vi mycket oro, men måste vara fortsatt uppmärksamma.

Upptäck Marocko och Atlasbergen med SMC Travel!

12 oktober 2026

Följ med SMC Travel på ett äventyr genom Marockos mäktiga Atlasberg, längs slingrande bergsvägar, färgstarka byar och vidare mot Saharas utkant. En resa fylld av körglädje, storslagna vyer och spännande upplevelser. Nu finns bara en plats kvar!

Åk till toppen