Hojfika 1 mars

Nu är det dags igen! Hojfika lördag 1 mars klockan 12:00. Vi ses på Trend café på Storheden i Luleå.

Hojfika 1 mars
Kom och träffa SMC Norrbottens nya styrelse och alla andra som kör hoj!
Alla är välkomna!

Midnattssolsknixen i Vuollerim är tillbaka

30 april 2026

När solen vägrar gå ner och natten badar i gyllene ljus händer något alldeles speciellt. Vägarna blir stillsammare, naturen tystnar – och körningen får ett helt annat fokus. I sommar är Midnattssolsknixen i Vuollerim tillbaka – en kurs som blev mycket uppskattad förra året och som nu återigen går att boka.

Majrundan

28 april 2026

På fredag är det dags för Majrundan i Luleå, en efterlängtad start på säsongen där vi samlas kring det som förenar oss: körglädje, gemenskap och upplevelsen av att vara ute tillsammans.

Gruskurserna är nu öppna för bokning

15 mars 2026

Nu är bokningen öppen för årets gruskurser hos SMC Norrbotten. För dig som vill utveckla din körning på grus erbjuder vi både Gruskurs nivå 1 och Gruskurs nivå 2 under säsongen.

Åk till toppen