Avrostning i Boden – söndag 10 maj

Nu är det äntligen dags att damma av körningen efter vintern! Söndagen den 10 maj arrangerar SMC Norrbotten årets avrostning i Boden – och i år på en ny plats.

Avrostning i Boden – söndag 10 maj

Avrostningen riktar sig till alla motorcyklister som vill komma igång på ett tryggt och kontrollerat sätt inför säsongen. Under dagen får du möjlighet att träna på grundläggande körteknik, bromsning och manövrering tillsammans med erfarna instruktörer.

Oavsett om du är ny på hoj eller har många mil bakom dig är du varmt välkommen att delta.

📍 Plats: Arenaområdet i Boden (ny plats för i år)
📅 Datum: Söndag 10 maj

Läs mer och boka din plats via Info och bokning…

Varmt välkommen!
SMC Norrbotten


Avrostning i Slagnäs - 23 maj

05 maj 2026

Nu börjar asfalten titta fram och suget i gashanden växer – det betyder att det äntligen är dags för årets avrostning i Slagnäs!

Midnattssolsknixen i Vuollerim är tillbaka

30 april 2026

När solen vägrar gå ner och natten badar i gyllene ljus händer något alldeles speciellt. Vägarna blir stillsammare, naturen tystnar – och körningen får ett helt annat fokus. I sommar är Midnattssolsknixen i Vuollerim tillbaka – en kurs som blev mycket uppskattad förra året och som nu återigen går att boka.

Åk till toppen