Avrostning 2025 – Första gaspådraget mot sommaren

När våren börjar ta fart och asfalten torkar upp, vaknar något hos oss som kör. Fingrarna vill greppa styret igen, kroppen minns känslan av fart, lutning och fri rörelse. Det är dags – årets avrostningar är här.

Men det handlar inte bara om bromsövningar och teknik. Avrostningen är vår gemensamma nystart. Ett sätt att mötas, snacka ikapp och hitta in i det där särskilda tillståndet vi delar – den stilla fokuserade glädjen av att vara ute på vägen, med motorljudet som sällskap.

Oavsett om hojen stått på laddning hela vintern eller redan hunnit få några mil under däcken, så ger avrostningen dig något värdefullt: ett skarpt sinne, en trygg känsla i kroppen och ny energi inför säsongen. Det är inte en uppvisning – det är en träning i lugn och kontroll. Tillsammans med andra som fattar grejen.

Vi ser också fram emot det där runtomkring: skratten mellan övningarna, doften av kaffe ur termos, nyfikna frågor om hojar och småpratet som gör att man känner sig hemma.

Så ta ledigt en stund, ta hojen till avrostningen och ge dig själv en rejäl kickstart på hojsommaren 2025. Vi finns där – redo att rulla igång säsongen med dig.

Boka och mer info...

Avrostning 2025 – Första gaspådraget mot sommaren

Gruskurserna är nu öppna för bokning

15 mars 2026

Nu är bokningen öppen för årets gruskurser hos SMC Norrbotten. För dig som vill utveckla din körning på grus erbjuder vi både Gruskurs nivå 1 och Gruskurs nivå 2 under säsongen.

Inspiration och gemenskap på årets årsmöte

14 mars 2026

Inspiration och gemenskap på årets årsmöte! Efter att de formella årsmötesförhandlingarna avslutats dukades det upp för en mycket uppskattad MC-fika. Det var roligt att se så många bekanta och nya. Dagens höjdpunkt var utan tvekan föreläsningen av Kristina ”Krikko” Lindström. Kristina, som nyligen återvänt från en imponerande lång resa på sin motorcykel, tog oss med på en fascinerande resa genom länder som Iran och Nepal.

Årsmöteshandlingar publicerade inför årsmötet

27 februari 2026

Verksamhetsberättelsen är nu publicerad på hemsidan och finns tillgänglig att läsa inför årets årsmöte. Årsmötet äger rum den 7 mars 2026 klockan 12:00 på Bio Royal i Luleå. Efter årsmötesförhandlingarna får vi lyssna till Kristina “Krikko” Lindström, som delar med sig av sina fascinerande upplevelser från äventyr runt om i världen.

Åk till toppen